Dla dorosłych i dla dzieci – kleiki

Kleik to danie, którego podstawą zazwyczaj jest ryż będący źródłem węglowodanów oraz witamin, głównie z grupy B oraz składników mineralnych, takich jak magnez oraz żelazo. Kleiki przeznaczone są zarówno przez dzieci, gdyż jest to pełnowartościowy posiłek, który urozmaica i uzupełnia dietę dziecka, a także przez dorosłych, w szczególności zmagających się z problemami ze strony układu pokarmowego. Kleiki są również bezpieczne dla osób, które chorują na celiakię, gdyż ryż jest produktem bezglutenowym.

Kiedy w szczególności warto spożywać kleiki?

Kleiki przede wszystkim warto spożywać w trakcie zatrucia pokarmowego. Wymioty lub biegunki w bardzo szybkim tempie powodują odwodnienie, a kleik ze względu na swoją konsystencję jest łatwo absorbowany przez układ pokarmowy, co zabiega pogłębianiu stanu osłabienia. Kleiki mogą działać łagodząco na podrażnienia, wspierać pracę żołądka, wątroby i jelit. Podawany jest również osobom w trakcie rekonwalescencji, gdyż posiłek ten jest delikatny dla przewodu pokarmowego oraz łatwostrawny. Z powodu lekkostrawności jest również alternatywą dla osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego (IBS), czy z zaparciami.

Uwielbiane przez dzieci

Kleiki są chętnie spożywane przez najmłodszych dzięki łagodnej i aksamitnej konsystencji. Ze względu na wartości odżywcze kleik jest daniem, który może być traktowany jako regularny posiłek w codziennej diecie. Dla dzieci w wieku niemowlęcym proponowane są kleiki na bazie ryżu lub kukurydzy. Ponadto, kleiki zróżnicowane są pod względem smakowym. Dodatek owoców, takich jak jabłka, banany, czy gruszki nadaje potrawie przyjemnego i delikatnego smaku.  

 

Kleiki to pełnowartościowe dania, które ze względu na zawarte składniki odżywcze stanowią odpowiedni posiłek zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Lekkostrawne oraz szybkie w przygotowaniu są również dobrym wyborem dla osób zapracowanych i chcących zaoszczędzić czas na przygotowywaniu jedzenia. Różnorodność asortymentu sprawia, iż każdy znaleźć może smaki, które najbardziej preferuje.